TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

МИА/КАЈГАНА
/ 20.09.2020 / 10:19

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри договор што ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во САД, благодарение на новата компанија TikTok Global со која ќе управуваат Американци.

Трамп изјави дека го одобрил договорот меѓу компаниите Oracle и TikTok во кој може да се вклучи и Wallmart, пренесува лондонски Guardian.

URL

Тој рече дека договорот гарантира „стопроцентна безбедност“, откако американските власти изразија загриженост околу пристапот до податоците на корисниците од страна на кинеските власти.

Новата компанија TikTok Global ќе има мнозинство американски директори, американски извршен директор и експерт за безбедност.

URL

Трамп рече дека TikTok Global ќе биде целосно контролиран од компаниите Oracle и Wallmart, а седиштето ќе биде во Тексас.

Компанијата, наводно, се согласила да донира 4,2 милијарди евра во фондот за образование во САД.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Вести

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Read more

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Read more

Првпат снимени џиновски панди како се парат во дивината

Read more

Гик

  • play_arrow

FIFA 21 и Madden NFL 21 наскоро ќе бидат достапни на PS 5 и Xbox Series X

Читај повеќе

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Читај повеќе
  • play_arrow

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Apple Watch 6

Читај повеќе
  • play_arrow

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Читај повеќе

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Читај повеќе

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе