Тина не си го сакала големиот хит награден со Греми: Ужасна и грозна песна

Тажната вест дека легендарната пејачка Тина Тарнер почина во својот дом на 83-годишна возраст по долго боледување го обиколи светот.

Нејзината богата кариера ја одбележаа бројни хитови, но еден од нив на пејачката лично не ѝ се допаѓал.

Во документарецот на HBO, снимен во 2021 година, пејачката откри дека не ѝ се допаѓа песната „What's Love Got To Do It“, која се најде на албумот „Private Dancer“ и за која доби Греми.

„Тоа беше ужасна и грозна песна. Јас бев рокерка, а ова беше поп песна“, рече Тина.

Нејзиниот менаџер во тоа време, Роџер Дејвис, бил воодушевен од песната и мислел дека може да биде хит.

„Ѝ кажав дека тоа е како џогирање. Потоа и двајцата станавме и трчавме. Така Тина го доби тој жлеб на песната и ја адаптираше“, изјави Дејвис, а Тарнер потврди.

„Ја сменив таа песна и ја направив моја“, додаде таа.

Remote video URL

За потсетување, Тина е првиот афроамерикански уметник и првата Афроамериканка што се најде на насловната страница на Rolling Stone. Rolling Stone ја вброи меѓу 100-те најголеми уметници на сите времиња и 100-те најголеми пејачи на сите времиња.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Музика

Бендот U2 прв одржа концерт во импресивната сала Sphere во Лас Вегас

Read more

Laibach: Украинците ни го откажаа концертот оти сметаме дека Русија е главниот, а не единствениот агресор

Read more

Даночната управа на Шпанија ја тужи Шакира за долг од над шест милиони евра

Read more

Мајли Сајрус повеќе не е русокоса: Пејачката изненади со промена по повеќе од 10 години

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Келси Грамер месецов испишува историја за најдолго игран ТВ лик

Читај повеќе

Netflix повторно поскапува

Читај повеќе
  • play_arrow

Бендот U2 прв одржа концерт во импресивната сала Sphere во Лас Вегас

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Laibach: Украинците ни го откажаа концертот оти сметаме дека Русија е главниот, а не единствениот агресор

Читај повеќе
  • play_arrow

Анистон ја откри тајната на својот изглед - секојдневно следи неколку правила

Читај повеќе
  • filter

Памела Андерсон изненади со природниот изглед, во јавноста се појави без шминка

Читај повеќе
  • play_arrow

Џејмс Бонд, направи место: Прв трејлер за шпионскиот филм со Хенри Кавил

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриено колку бил платен Рајан Гослинг за улогата на Кен во Barbie

Читај повеќе