Рецепти

Титов колач: Рецепт за омилениот десерт на Јосип Броз Тито

11. февруари 2018 - 12:37 | М.Д.

Подгответе вкусен Титов колач, рецепт за омилениот десерт на некогашниот лидер на Југославија.

Потребни состојки:

За пандишпан:

4 жолчки

200 грама шеќер

5 лажици изладено кафе

100 грама мелени ореви

5 лажици брашно

3 лажици масло за јадење

1 кесичка прашок за печење

Шлаг подготвен од  4 белки

Фил од млеко:

400 мл млеко

5 лажици брашно

2 жолчки

Фил од маргарин:

230 грама маргарин

10 лажици шеќер

100 грама растопена чоколада за готвење

1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

Поделете ги жолчките од белките, во белките додадете 100 грама шеќер и изматете со миксер. Исто така и во жолчките додадете 100 грама шеќер и изматете со миксер.

Во смесата со жолчки, додадете 5 лажици ладно кафе, 100 грама мелени ореви, 5 лажици брашно, 3 лажици масло за јадење, 1 кесичка прашок за печење и смесата од изматените белки. Целата смеса добро изматена префрлете ја во  тавка за печење, печете 20 до 30 минути во загреана рерна на 200 степени.

Фил од млеко: во 400 мл млеко додадете 5 лажици брашно и 2 жолчки, варете на умерена температура со непрекинато мешање.

Фил од маргарин: во 230 грама маргарин (на собна температура) додадете 10 лажици шеќер, 10 грама растопена чоколада за готвење и кесичка ванилин шеќер, може да додадете и арома од рум. Филот од маргарин додадете го во изладенит фил од млеко, па потоа нанесете го врз изладениот пандишпан, укарасете со шлаг крема.

Коментирај