Тјунираната ѕверка Corvette C8 стигна до 330 км/ч

При тестирањето на новоразвиениот издувен систем што наскоро ќе биде дел од пакетот подобрувања на осмата генерација на Corvette, во американската тјунинг компанија Hennessey стигнаа до брзина од 330 км/ч.

Сигурно нема да бидат единствени, но од познатата тексашка тјунинг компанија Hennessey може да се пофалат дека се првите кои со Corvette од осмата генерација стигнале до 33 км/ч, а најдобро од сѐ е што Sealy тврдат дека остварената брзина на првата Corvette со централно сместен мотор ќе биде само увертира во приказната на тема „најпознатиот американски спортски автомобил“.

Опремена со нов издувен систем, оваа Corvette беше тестирана на овалната стаза во Тексас која познатата компанија Continental ја користи за тестирање гуми.

Зад воланот на „двоседот“ со 6,2-литарски V8 мотор (кој стандардно развива 500 коњски сили, а со помош на нитро-кит доби дополнителни 150) седна тркачот и прв човек на проектот Venom F5 на Hennessey – Џон Хејнриси, кому не му требаше многу време да постигне брзина од 330 км/ч.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Авто новости

Како правилно се изговара BMW?

Read more

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Read more

KIA го претстави освежениот модел Rio

Read more

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Читај повеќе
  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе