Тјунираната ѕверка Corvette C8 стигна до 330 км/ч

При тестирањето на новоразвиениот издувен систем што наскоро ќе биде дел од пакетот подобрувања на осмата генерација на Corvette, во американската тјунинг компанија Hennessey стигнаа до брзина од 330 км/ч.

Сигурно нема да бидат единствени, но од познатата тексашка тјунинг компанија Hennessey може да се пофалат дека се првите кои со Corvette од осмата генерација стигнале до 33 км/ч, а најдобро од сѐ е што Sealy тврдат дека остварената брзина на првата Corvette со централно сместен мотор ќе биде само увертира во приказната на тема „најпознатиот американски спортски автомобил“.

Опремена со нов издувен систем, оваа Corvette беше тестирана на овалната стаза во Тексас која познатата компанија Continental ја користи за тестирање гуми.

Зад воланот на „двоседот“ со 6,2-литарски V8 мотор (кој стандардно развива 500 коњски сили, а со помош на нитро-кит доби дополнителни 150) седна тркачот и прв човек на проектот Venom F5 на Hennessey – Џон Хејнриси, кому не му требаше многу време да постигне брзина од 330 км/ч.

Remote video URL
Тагови
реклама

Авто новости

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Read more

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Read more

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе