Tлото на Балканот се тресе: По Хрватска, земјотреси и во Албанија и Грција

Два земјотреса во растојание од една минута – во 19:19 и 19:20 часот – вечерва се регистрирани на територијата на Албанија.

Земјотресите се со интензитет од 2,1 степен според Рихеровата скала.

Епицентарот на првиот земјотрес бил на 7 километри од Елбасан, додека вториот на 62 километра од Тирана.

Според информациите на ЕМСЦ, неколку минути претходно, земјотрес од 2,5 степени имало и во јужниот дел од Грција, а уште два од 2 и 2,3 степени се регистрирани предмалку на Крит.

Претходно денес, Хрватска ја погоди силен земјотрес од 4,7 степени, а беше почувствуван и во Босна и Херцеговина. По овој потрес, следеа неколку помали.

URL
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Регион

Како снема струја на Балканот?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Read more

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе