Токсично однесување по кое ќе препознаете дека сте во врска со опасен нарцис

Нарцисоидната личност е лесно да се идентификува. Се карактеризира со однесувања како што се фалење, склоност кон монолози и споделување зајадливи коментари.

Кога станува збор за љубовните врски, постојат некои посуптилни особини кои можат да го идентификуваат нарцисот. Д-р Крег Малкин, психолог од Харвард, кој има повеќе од 25 години работно искуство, ги наведе за CNBC.

Ве бомбардираат со љубов

Бомбардирањето со љубов е опсипување со комплименти, внимание и подароци во почетокот на врската. Кога е здраво, ова однесување се нарекува „фаза на меден месец“. Но, кога сте со нарцис, нема простор за уживање – ве гушат со своето внимание и се навредуваат кога ќе побарате да се повлечат малку.

Повреден е кога ќе го одбиете

Ако му кажете на нарцис дека би сакале да го прескокнете дружењето затоа што сте уморни, тој ќе биде навреден. Можеше да реагира со повлечено однесување и кратки и бавни одговори на пораките.

Нарцисистите често се чувствуваат непријатно од ранливите чувства како тага, осаменост, срам, страв или дури и разочарување бидејќи не веруваат дека навистина се грижите или дека ќе бидете тука за нив.

Одразуваат лажна слика за безбедност

Нарцисите се справуваат со својата несигурност така што се прикажуваат себеси како посебни, исклучителни или толку уникатни што никогаш не треба да се плашат од соочување со емоционален ризик. Оние кои не се нарциси уживаат во поврзувањето, без огромни пораки и комплименти. Вистинските врски се засноваат на други начини на изразување блискост и наклонетост.

Постојано ги истакнуваат вашите сличности

Нарцисите практикуваат самоподобрување со создавање чувство на посебност со инсистирање дека сте слични на што повеќе начини. Тие може да забележат дека ја сакате истата музика, храна или пијалоци.

Ако сте со нарцис, кога ќе ги истакнете разликите во вашите вкусови, може да реагира со лутина или тишина.

Ги контролираат сите планови

Нарцисистите често практикуваат скришна контрола. Со други зборови, тие може да се појават во последен момент со билети за концерт и цвеќиња или резервации за вечера. Ако ова е единствениот начин на кој едно лице може да ужива во поврзувањето, тие може да бидат премногу крути за да им се верува.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Љубов и секс

Колку пати неделно треба да имате секс за да го одржите менталното здравје?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Долг маратонски секс не e гаранција за оргазам

Read more

Кој повеќе изневерува - мажите или жените?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе