Томе Станковски прогласен за најдобар актер на Интеранционалниот театарски фестивал во Приштина

Актерот Томе Станковски ја доби наградата за најдобар актер на третиот по ред интернационален театарски фестивал во Приштина - PITF за улогата во перформансот „Јас сум актер - човек“, во режија на Теа Беговска. 

Станковски беше номиниран заедно со 10 други актери од Грција, Косово, Бугарија и Хрватска, во најглавната категорија Најдобар актер, оценето од стручното жири.

Ова е трето издание на овој меѓународен фестивал. Томе во перформансот „Јас сум актер - човек“ игра заедно со актерите Даријан Петров и Теа Беговска.

Ова е прва награда за 33-годишниот актер кој неодамна дипломираше на Универзитот за Аудиовизуелни Уметности - ЕФТА, во класата на професорот Дејан Пројковски и асистентот Андреј Цветановски.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Read more

Култура

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Read more

Вести

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Во Бразил повеќе од 70.000 луѓе починаа од последици од COVID-19

Читај повеќе

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Читај повеќе

Кривична пријава против кумановец за семејно насилство

Читај повеќе

Казнети 357 лица за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Филипче: ГОБ „8 Септември“ наскоро ќе продолжи со работа како што беше претходно организирана

Читај повеќе
  • filter

Повредени новинари за време на протестите во Белград

Читај повеќе

Уште два дена кампања, партиите и денеска пред граѓаните ќе ги претстават своите програми

Читај повеќе

Сончево со мала облачност, попладне дожд и грмежи

Читај повеќе