Тони Михајловски: Срамота е да немаме филм за Гоце Делчев

Актерот Тони Михајловски се чуди како с уште во Македонија никој не направил филм за Гоце Делчев.

Во гостувањето во емисијата „Тешки муабети“ на Infomax, Тони Михајловски покрена една многу интересна тема во македонската филмографија.

„Имаме такви ликови кои што можеле да го дигнат херојството и патриотизмот, само да сме ги ставеле во филм. Ние немаме филм за Гоце Делчев направено, а го браниме Гоце Делчев од Бугарите. Како? Океј, фала богу и Бугарите го немаат, да го имаа ставено во филм ќе ни го земеа како 1 и 2, готово, светот ќе го купеше дека е Бугарин, така?“, вели Тони, па продолжува.

„Кој е последниот глумец што си го видел да го глуми Гоце Делчев? Каде е филмот за Јане Сандански? Каде е филмот за Мајка Тереза? Не мора за Александар, каде е филмот за Филип II Македонски? Каде се плејада на големи кои што кога ќе ги изгледаме нивните филмови ќе разбуди кај тебе некое чувство, ќе бидне нешто“.

Целосната емисија од гостувањето на Михајловски во „Тешки муабети“:

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Македонија

Родители најавуваат бојкот откако градоначалникот ја разреши, а министерката ја врати директорката на градинката „Детска радост“

Read more

Шишиња, лименки, конзерви извадени од Охридското Езеро

Read more

Сончево време, попладне порoен дожд, грмежи и ветер

Read more

Град Скопје: Граѓаните добиваат нова ботаничка градина во ЗОО Скопје

Read more
 

Вести

Родители најавуваат бојкот откако градоначалникот ја разреши, а министерката ја врати директорката на градинката „Детска радост“

Читај повеќе

Пешак загина на патот Прилеп-Битола, повредено и дете

Читај повеќе

Кумановец со автомобил удри во две девојчиња

Читај повеќе

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Читај повеќе

Америка се спаси од банкрот

Читај повеќе

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Читај повеќе

Во Скопје се вози брзо – за еден ден казнети 70 возачи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Читај повеќе
  • filter

Шишиња, лименки, конзерви извадени од Охридското Езеро

Читај повеќе