Топ 10 книги кои инспирирале вистински криминал

Велат дека видео игрите ја расипуваат младината. Додекаде е точно, но и читањето книги се покажало како опасно и тоа во повеќе наврати низ историјата.

Ова е листа на десетте книги кои оставиле белег во историските настани и тоа по лошо. Се наоѓаат книги на писатели како Селинџер, на Стивен Кингс, на Вилијам Пауел и други кои некому послужиле како инспирација за злодела во вистинскиот живот.

Некои злосторства отишле дотаму што резултирале со сериски убиства, а некои книги станале и забранети.

Remote video URL
Тагови
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Книги

„Кит на плажа“ - нова книга за млади од словенечкиот писател Винко Модерндорфер

Read more

Книга со текстови за Конески од странски автори во издание на „Матица македонска“

Read more

Пет Кајгана предлози за читање за оваа недела

Read more

Роман на гевгеличанецот Стефан Марковски најпродаван на Amazon

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Кратка историја на разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Санта мраз поголема од Њујорк се одвои од Антарктикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто несаканите ефекти од вакцините се всушност добра работа?

Читај повеќе

Љубовна пролет ги очекува родените во овие три хороскопски знаци

Читај повеќе

Како телото ве предупредува дека јадете премногу сирење?

Читај повеќе
  • play_arrow

САД објави снимка од ирански напад врз нивна база во Ирак

Читај повеќе

Секс во тројка: Од фантазија, до емотивна катастрофа

Читај повеќе

„Кит на плажа“ - нова книга за млади од словенечкиот писател Винко Модерндорфер

Читај повеќе