Топ 10 најнестабилни апликации за iPhone и Android

Дали често ви се случува апликациите да ви „паѓаат“? Не само што не сте единствените, туку дури има и листа на најлоши апликации кога станува збор за стабилноста.

Во идеален свет, апликациите на нашите телефони би биле исклучително стабилни и би работеле без грешки. За жал, тоа не е светот во кој живееме, па често се случува некои едноставно да се исклучат и да нè вратат на почетниот екран.

Според истражувањето спроведено од Uswitch, најнестабилни се апликациите токму оние што ги користат најголемиот број луѓе, како Facebook и Tinder.

Во спроведената анализа, Uswitch разгледа голем број апликации, а потоа ги рангираше според бројот на пријавени проблеми врз основа на милион преземања секој месец, според извештаите и оценките на корисниците, но и според бројот на пребарувања на Google за проблемите на секоја од овие апликации.

Топ 10 најнестабилни апликации

Facebook

YouTube

Twitter

McDonalds

Tinder

Uber

Discord

Amazon

WhatsApp

Instagram

Првото место не изненадува, особено ако се земе предвид дека од своето основање, апликацијата беше „цицач“ на батеријата и неразумен потрошувач на позадински ресурси - најнестабилна апликација се покажа дека е Facebook.

Колку бара апликацијата за социјалната мрежа на Марк Закерберг најдобро говори фактот дека постои Lite верзија за уреди кои не можат да го издржат ова грабање меморија и ресурси, како и постојаните нотификации, а да не зборуваме за постојаното нарушување на приватноста и скандалите околу сервирањето реклами, кои дефинитивно придонесуваат оваа апликација да е на врвот на листата.

Она што изненадува е дека детето на Google, YouTube, е втора најнестабилна апликација, а својата позиција ја заслужи благодарение на најголем број случаи на „паѓања“ во текот на минатата година. Сепак, кога станува збор за пријавите за проблеми, Twitter е апсолутен рекордер, со 195 пријави на милион преземања, но само благодарение на другите параметри не се најде на повисока позиција.

Најстабилна апликација

Благодарение на методологијата што ја користеше, Uswitch успеа и да ги преврти резултатите, односно од нив да заклучи и која апликација најмалку „паѓа“, а тоа е Zoom.

Ова е резултат за голема пофалба, особено ако земеме во предвид дека Zoom мора да одржува стабилна услуга со цел корисничкото искуство да биде на ниво, како и да не дозволи ограничените ресурси и менаџерите на батерии да предизвикуваат големи проблеми за време на важни разговори. Се разбира, тоа е болката на сите популарни апликации, но очигледно е дека никој не е толку успешен како Zoom.

Тагови
реклама

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Вести

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Read more

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Read more

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Read more

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Read more
 

Гик

Што значи буквата i во зборот iPhone?

Читај повеќе

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Читај повеќе

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Читај повеќе

Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Читај повеќе

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе