Топ 10 најпродавани телефони во светот

Според најновиот извештај за продажба на телефони, моделите на iPhone се убедливо најпопуларните уреди на пазарот.

Потценување е да се каже дека 2022 година беше исклучително поволна за Apple, а најновиот извештај на Counterpoint Research е најдобар доказ за тоа. Верувале или не, смартфоните на iPhone зазедоа дури осум од 10 места на листата на најпродавани телефони во светот во претходната година, а единствената друга компанија чии уреди се најдоа на оваа листа е Samsung.

Најпродаваниот паметен телефон во 2022 година е iPhone 13, кој сочинува 5% од вкупната глобална продажба на телефони, или 28% од продажбата на уреди со iPhone. Овој модел беше најпродаван на големите пазари како Кина, САД, Велика Британија, Германија и Франција, а беше на прво место на продажба секој месец до септември 2022 година, односно до премиерата на новите телефони.

Она што е многу интересно е дека во текот на 2022 година, за прв пат, моделите Pro Max беа продадени во поголем број единици од Pro верзиите, па така iPhone 13 Pro Max и 14 Pro Max беа на второто, односно третото место на листата, додека iPhone 13 Pro и 14 Pro се најдоа на петтото, односно осмото место.

И покрај тоа што беше лансиран во 2020 година, iPhone 12 е најстариот уред на листата на најпродавани телефони, а неговата продажба остана исклучително солидна во САД, Јапонија и Кина, па благодарение на намалувањето на цените по лансирањето на поновите уреди, успеа да биде шести најпродаван телефон во 2022 година. iPhone SE 2022, најевтиниот и еден од најкомпактните уреди што ги нуди Apple, се најде на деветтата позиција, додека приказните за послаба продажба на моделот iPhone 14 Plus беа потврдени со отсуството на овој уред од топ листата.

Кога станува збор за телефоните кои не се на iPhone, Samsung Galaxy A13 и Galaxy A03 беа единствените кои се пробија на топ-листата, заземајќи ги четвртото, односно 10-тото место. Овие телефони се и единствените 4G уреди на листата на најпродавани телефони во 2022 година, а благодарение на ниската цена, јужнокорејскиот гигант успеа да ги продаде во голем број во земјите во развој.

Така, Apple е апсолутно доминантен на пазарот на смартфони, а се чини дека конкуренцијата мора значително да ги земе предвид своите потези во 2023 година доколку сака да се натпреварува со компанијата од Купертино.

Погледнете ја Топ листата на најпродавани телефони во 2022 година:

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Мобилни

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more

Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

Read more

Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе