Топ 10 најубави голови постигнати сезонава во 1.МФЛ

Филип Здравески
/ 30.12.2020 / 20:54

И на терените ширум републикава паѓаат убави голови, навистина. Понекогаш дури и е тешко да се одберат само 10 поради големата конкуренција.

Цаке го прославува евроголот против Вардар; Фото: ФК Струга

Ако ФИФА има „Пушкаш“ награда за најубав гол, па зошто да не имаме и ние наша награда за најубав гол? Ете можеме да ја наречеме „Панчев“ награда.

Footbla направи видео-листа со десетте најубави голови постигнати од играчи кои се натпреваруваат во македонската Прва фудбалска лига. Изненадувачки, нема ниту еден од лидерот Шкендија која со 36 голови е најефикасниот тим во лигата. Но, тука нема правила. На пример, Беласица постигна најмалку, само 12, а има еден еврогол.

На видеото се головите постигнати од долунаведените фудбалери, а редоследот е случаен. Во коментар оставете ни ваше мислење кој гол треба да биде добитник на „Панчев“ наградата.

 • Арбер Шала (Ренова)
 • Арби Воша (Македонија ЃП)
 • Дембо Дарбо (Шкупи)
 • Фернанду Аугусту (Македонија ЃП)
 • Клисман Цаке (Струга)
 • Кристијан Костовски (Силекс)
 • Лука Станковски (Работнички)
 • Нијас Лена (Струга)
 • Дарко Размоски (Беласица)
 • Ѓорги Стоилов (Академија Пандев)
Тагови
реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
 • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
 • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
 • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе