Топ 10 торент сајтови за 2022 година

Тековната листа на TorrentFreak на Топ 10 торент сајтови е направена врз основа на изворот Alexa Internet, кој оттогаш е затворен.

Оваа година, TorrentFreak воопшто не ја состави својата позната листа на најпопуларни торент сајтови, но тоа не значи дека не можеме да ја направиме со помош на неколку други страници.

Оваа година ви даваме проширена листа, која сè уште ги содржи Топ 10-те торент сајтови, но надополнета со предностите и недостатоците на секоја од страниците и препорака за тоа кој тип на содржина е најдобар тој сајт.

Исто така, на крајот на едно место ви одговораме на најчесто поставуваните прашања, за тоа што се торенти, дали се легални, дали ви треба VPN, зошто...

Топ 10 торент сајтови за 2022 година:

The Pirate Bay

Најдобар за: Наједноставенот интерфејс, носталгија, сè уште функционира

Предности: познат, солидна библиотека

Недостатоци: често го „ловат“, „копа“ криптовалути преку вашиот компјутер

YTS.AM

Најдобар за: Филмови

Предности: Постојано добива нови содржини, висок квалитет

Недостатоци: Може да згасне во секое време

1337X

Најдобар за: Најголема библиотека со активна содржина

Предности: Избор од многу линкови, брзо преземање

Недостатоци: Фајлови со вируси, организација на содржината

Torrentz

Најдобар за: Музика

Предности: Одлична библиотека, добар интерфејс

Недостатоци: Реклами, реклами, РЕКЛАМИ

EZTV

Најдобар за: Серии и ТВ продукција / емисии

Предности: Добра библиотека

Недостатоци: Реклами, сомнителни скрипти во позадина

Zooqle

Најдобар за: Најбрзо преземање, солидна содржина

Предности: Доверлив, добра библиотека, одлични описи на содржините Недостатоци: Често паѓа, бавно преземање

TorrentDownloads

Најдобар за: Содржина што не е секојдневна

Предности: Добар систем за пребарување

Недостатоци: Повторно реклами! Меѓу побавните за преземање

LimeTorrents

Најдобар за: Почетници

Предности: Без реклами, добра организација

Недостатоци: Копиите на оваа страница се лоши, често е блокиран

Torlock

Најдобар за: Аниме

Предности: Интуитивен, лесен за користење, содржини

Недостатоци: Пребарувањето е така-така, ја успорува интернет конекцијата

RARBG

Најдобар за: Квалитетна, ретка содржина

Предности: Квалитет на содржина, блогови и вести

Недостатоци: РЕКЛАМИ, ја успорува интернет конекцијата.

Одговори на најчесто поставуваните прашања

Што е торент?

Торент се однесува на која било датотека што се споделува преку децентрализирана P2P мрежа како што е Limewire, на пример. Работи со користење програма или апликација за приклучување на мрежа од други системи кои или имаат зачуван фајл на нив или моментално го преземаат во исто време.

Дали торентите се нелегални?

Зависи од тоа дали преземате содржина што е споделена со дозвола на креаторот или преземате содржина без дозвола што е во тек и која е содржина заштитена со авторски права. Првиот тип на преземање е целосно легален, но вториот е пиратерија и казнив според законот на државата во која се одвива.

Дали се гледа дека преземам торенти?

Да. Ако користите торенти, секој може да ја види вашата IP адреса.

Дали користењето торенти е безбедно?

Во основа, да, особено ако користите VPN. Препорачуваме да преземате само легални торенти кои не се заштитени со авторски права, за да не наидете на проблеми со законот или заразени фајлови, кои се во непроверени и слабо оценети фајлови.

Дали треба да користам VPN?

VPN ја подобрува вашата приватност на интернет, што значи дека вашата IP адреса нема да се евидентира кога преземате фајлови од страницата со торент. Дополнително, можно е вашиот интернет провајдер да преземе нешто доколку редовно преземате торент фајлови. Кога користите VPN, вашиот интернет провајдер нема да може да види што правите, што ви помага да избегнете забавување. Исто така, со користење на VPN, ќе можете да посетувате торент сајтови кои инаку се блокирани поради некоја причина.

Кој VPN е најдобар за торенти?

Секој сака да избере сигурен VPN со големи брзини и голем број сервери кои овозможуваат да се користи и содржината на торент. Сепак, важно е да користите VPN со т.н. „прекинувач“ во случај да се прекине врската. На овој начин, вашата IP адреса ќе остане скриена без разлика каков е статусот на вашата врска.

Заклучок

И, се разбира, пред да ја заклучиме овогодинешната листа, уште еднаш забележуваме дека преземањето содржини заштитени со авторски права преку торенти не е легално и повлекува можни правни последици во Македонија, регионот и многу земји од ЕУ, Европа и светот!

Внимавајте што преземате и одговорно користете торенти. Платете за содржината што ја барате, доколку е нелегална на овие страници, бидејќи од содржината што ја гледате, слушате или ја користите за забава и бизнис живеат голем број луѓе кои работеле на неа и нема да добијат никаков надомест доколку нелегално ги симнувате.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Интернет

Најплатениот јутјубер заработи повеќе од Меси и Ѓоковиќ во 2021

Read more

Кое е првото видео на YouTube со повеќе од 10 милијарди прегледи?

Read more

Топ 10 торент сајтови за 2022 година

Read more

Кина поставува светски рекорд - 6G далеку побрза од 5G

Read more
 

Гик

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Читај повеќе

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Читај повеќе

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе