Top 3 најсигурни автомобили стари до 3 години

Објавена е листата на најсигурни автомобили произведени во 2021 година.

Најновото издание на студијата на Consumer Reports за американскиот пазар носи нови и стари победници.

Кај нас е многу популарно и купувањето половен автомобил стар три години, а често се работи за висококвалитетни и сигурни автомобили.

Премоќната Toyota

Според оваа студија, најдобро ќе се снајдете ако изберете Toyota или Lexus, кои освоија 16 од 36 ставки. Така, Toyota Corolla и Camry, модели кои се нудат и на нашиот пазар, се класифицирани како паметен избор на купувачите.

На листата на победници се и осум Honda модели (и Acura) и по три од Mazda, Kia и Hyundai. Ако се додадат и два модела Subaru, јасно е дека апсолутно мнозинство се азиските марки со 32 од 36 победнички модели.

А Европа?

Ако ги погледнеме листите, ќе видиме дека само три европски модели се искачија на врвот по сигурност. Станува збор за два модела BMW и едно Volvo.

Победници по сегменти

Во сегментот на компактни модели, најпрепорачани тригодишници се Honda Civic, Mazda3, Toyota Corolla и Toyota Prius. Ова е список кој не е многу променет во последните години.

Во доменот на средните и поголемите модели се споменуваше Toyota Camry, како и модели кои не се нудат во Европа, а доаѓаат од Hyundai (Sonata) и Toyota (Avalon).

Доколку избирате луксузен тригодишен модел, првата препорака е Acura TLX, а тука се и BMW Серија 5 и Lexus ES.

Понудата на спортски модели е скромна, а единствениот спортист кој може да го препорача е Mazda MX-5. Затоа листата на мали и средни теренци е многу побогата. Ќе ги издвоиме оние кои исто така ни се добро познати. Тоа се BMW X3, Honda CR-V, Hyundai Tucson / Kia Sportage, Lexus NX и UX, Mazda CX-5, Toyota RAV4 и Volvo XC40.

Во доменот на средните и големите теренци има малку модели кои се нудат во Европа. Ќе ги споменеме Lexus RX и Toyota Highlander.

реклама

Авто новости

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Read more

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Read more

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more
 

Автомобили

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Читај повеќе

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Читај повеќе
  • filter

Практично и достапно: Како Pony Express ја моторизираше Југославија?

Читај повеќе

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе