Топ 5 најголеми произведувачи на електрични автомобили во 2020

И покрај сè, претходната година беше успешна за произведувачите на електрични автомобили.

Иако во 2020 година скоро сите произведувачи на автомобили забележаа пад на испораките, продажбата на електричните автомобили порасна.

Ширум светот се продадени 2.141.311 автомобили кои за погон користат исклучиво електрични мотори.

Најмногу автомобили на струја во 2020 година продаде компанијата Tesla, 499.535 примероци.

По Tesla следува SAIC кој во минатата година испорача вкупно 243.201 автомобил со електричен погон.

На третото место е Volkswagen групацијата(227.394), четврта е Renault-Nissan-Mitsubishi алијансата(171.673), а на петтото место е уште еден кинески произведувач BYD(131.705).

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе