Топ 5 овошја кои содржат најмногу шеќер

Можеби нема додаден шеќер во овошјето, но дали знаете колку „слатко“ всушност добивате кога го јадете овошјето?

Природниот шеќер (како фруктозата) е секако подобар од вештачкиот шеќер, но веројатно не знаете точно колку шеќер консумирате со секое смути или овошна салата.

Во продолжение дознајте кои 5 овошни намирници содржат многу висока содржина на шеќер.

Личи

Со дури 29 грама шеќер по чаша, ова егзотично овошје е вистинска шеќерна бомба. Меѓутоа, ако го консумирате во умерени количини, дневно ќе внесете повеќе од доволно калциум.

Смокви

Смоквите изгледаат како луксузно овошје со причина - една шолја свежи смокви содржи исто количество шеќер како и едно чоколадо. Но, за разлика од слатките, смоквите се богати и со влакна и калиум.

Манго

Мангото е егзотично и не многу евтино овошје, а една шолја манго содржи околу 23 грама шеќер. Но, истото количество манго ќе ви обезбеди една третина од дневната потреба на вашето тело за витамин А и на тој начин ќе помогне во одржувањето на здравјето на вашите очи.

Цреши

Една шолја цреши содржи 18 грама шеќер, па не е чудно што често навалуваме на црешите како да се слатки. Но, добрата вест е дека црешите можат да ви помогнат да спиете подобро.

Грозје

Една шолја црно грозје, како и бело, содржи околу 15 грама шеќер, многу влакна, а црното грозје е исто така богато со различни антиоксиданси.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе