„Top Gun 2“ стана филм со најголема заработка во кариерата на Том Круз

„Top Gun: Maverick“ ја мина границата од 800 милиони долари заработка на светско ниво, со што стана филм со најголем приход во кариерата на Том Круз.

Остварувањето со тоа го мина претходниот филмски хит на Круз, „Mission: Impossible – Fallout “ од 2018 година, што заработи 791,1 милион долари ширум светот.

Вкупниот приход на „Maverick“ во моментов изнесува 806,4 милиони долари, а сега има шанса да стане првиот филм со Круз во главната улога, во „клубот од милијарда долари“.

На продолжението на филмскиот хит „Top Gun“ од 80-тите, обожавателите чекаа 36 години. 

реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Филм & ТВ

Квентин Тарантино и Даниела Пик добија второ дете

Read more

Филмови за Моби и жени композиторки за затворањето на Скопје Синема Сити

Read more

Филмско лето: Што ќе понуди програмата на 21. CINEDAYS?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

Квентин Тарантино и Даниела Пик добија второ дете

Читај повеќе
  • play_arrow

Филмови за Моби и жени композиторки за затворањето на Скопје Синема Сити

Читај повеќе

Филмско лето: Што ќе понуди програмата на 21. CINEDAYS?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Анимираниот „Minions: The Rise of Gru 2“ лесно успеа да го освои бокс-офисот

Читај повеќе
  • filter

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Читај повеќе

Бијонсе во провокативно издание за омотот на новиот албум

Читај повеќе

Камерон Дијаз излегува од пензија за да снима филм со Џејми Фокс

Читај повеќе

„Killing in the Name“ на рипит

Читај повеќе