УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Топката за ЕУРО има љубовно име: Од каде такво име и зошто е најпаметна досега?

Остануваат уште само четири дена до почетокот на Европското првенство, а ние ќе ви ја претставиме официјалната топка која ќе се користи за најважниот спортски настан оваа година.

Собирот на најдобрите европски фудбалски репрезентации ќе се игра со топка со љубовното име Fußballliebe, односно „фудбалска љубов“, која германскиот гигант Adidas специјално ја дизајнираше за Европското првенство.

Fussball Liebe ќе ги следи познатите типови Telstar, Tango, Etrusco Unico, Roteiro, Questra Europa, Terrestra Silverstream, Beau Jeu и Europass, топки кои се прославија во изминатите изданија на Европските првенства, сите дизајнирани од Adidas.

Тоа е „најпаметната“ топка досега, која ја вклучува технологијата Connected Ball на Adidas која во реално време ги испраќа најпрецизните податоци до судиите на ВАР, исто како што има вградена полуавтоматска функција за офсајд. Целта е да се намали времето на чекање и да се поттикне побрзо донесување одлуки од страна на судиите, благодарение на стотиците чипови во него.

Remote video URL

„Уверени сме дека Adidas Fußballliebe ќе го одбележи нашиот следен чекор кон извонредност. Посветени сме да обезбедиме секој аспект да ги одржува највисоките стандарди за квалитет и перформанси“, рече техничкиот шеф на УЕФА и легенда на хрватскиот фудбал, Звонимир Бобан, на промоцијата.

Дизајнот на топката со црни крила и зелено-портокалови бои го претставува движењето на играчите на теренот. На топката ќе бидат знамињата на сите учесници на Европското првенство.

„Кога ја дизајниравме оваа официјална топка, бевме инспирирани од енергијата и различноста на турнирот, како и од љубовта на Европа кон фудбалот“, рече шефот на производство и дизајн на Adidas, Сем Ханди.

Топката на Европското првенство е направена од рециклиран полиестер и боја на база на вода со користење на биолошки материјали како што се шеќерна трска, пченкарни влакна и дрвна маса, што ја прави најодржливата топка некогаш направена.

Тагови
реклама

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе