Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Какво кафе сакате да пиете?

Интересен податок е дека годишно во светот се пијат над 400 милијарди шолји кафе.

Пиењето кафе ги носи оние мали ритуали кои прават да се чувствуваме добро, што е докажано со една студија, која покажа дека кафето поттикнува чувства на добрина, пријателство и среќа.

Се верува дека зрната кафе содржат витамини од групата Б, калиум, рибофлавин и околу илјада различни растителни соединенија.

Покрај тоа, кафето е и одличен извор на антиоксиданси. Сепак, прашање е дали има разлика помеѓу топлото и ладното кафе, и ако е така, која варијанта е поздрава?

Топло или ладно кафе?

Постојат неколку начини да направите ладно кафе. Ладниот пијалок се прави со ладна вода за помала киселост.

Леденото кафе има тенденција да биде помалку кисело и нежно за вашиот дигестивен систем, за разлика од топлото кафе.

Од друга страна, топлото кафе има повеќе антиоксиданси од ладното кафе. Секако, суплементите како шеќерот можат да ги променат здравствените придобивки и да го направат кафето нездраво.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Здравје

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Read more

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Read more

Зошто треба да намалите со пиење алкохол по 50-тата година?

Read more
 

Магазин

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Читај повеќе

Јапонците направија „машина за соништа“: Како да гледате видео

Читај повеќе

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Читај повеќе