Топол италијански специјалитет: Паста со грав и колбас

Доколку сте расположени за јадење со силен, но пријателн мирис, ви предложуваме да ја пробате италијанската pasta e fagioli (паста со грав).

Станува збор за традиционално италијанско јадење кое го вади најдоброто од едноставни состојки. Кога ќе го подготвувате, имајте на ум дека Италијанците ова јадење го сметаат за чорба, така да не мора да чекате сосот да згусти. Послужете го во длабока чинија исто како за чорба и уживајте.

Потребни состојки:
1 свеж скараџиски колбас
1 кромид
2 моркова
2 патлиџана
1 конзерва грав
3 чешниња лук
2 коцки пилешка супа
вода
маслиново масло
400 грама тестенини (макарони, фузили... по ваш избор)
рузмарин
пармезан
сол
бибер

Подготовка:
Во поголема тава со дебело дно загрејте го маслиновото масло. Колбасот ставете го во тавата и додека се пржи сечкајте го на мали парчиња. Додадете ги кромидот и морковите исечкани на коцки и пржете додека не омекнат, околу пет минути. Зачинете со сол и бибер. Додадете го гравот и потоа доматите исечкани на парчиња.

Зачинете со рузмарин, пржете околу минута, а потоа истурете 800 милилитри топла супа од коцки. Кога ќе зоврие, додадете ги тестенините и варете додека не омекнат. Послужете како топла чорба попрскана со пармезан.

реклама

Рецепти

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Read more

Домашен сок од јагоди

Read more

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Read more

Магазин

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Читај повеќе

Кој како се снајде за маска

Читај повеќе

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе