Торнадо снимено во Далмација

Големо невреме беснееше долж Јадранскиот брег, а страшни снимки доаѓаат од Далмација каде на видео е фатено и торнадо.

Аматерските снимки од жителите на Примоштен ја шокираа Хрватска. На нив се гледа како невремето кое беснее во Јадранското Море крај ова мало гратче формира нешто што личи на Торнадо.

Dalmacija Danas јавува дека во делови на регионот наврнале и до 89 литри дожд на метар квадратен. Силните ветрови направиле и големи штети долж крајбрежјето бидејќи предизвикале огромни бранови.

Она што ги вознемири сите се снимките направени од малото гратче Примоштен каде се гледа како во морето беснее торнадо.

Примоштен има скоро 3 илјади жители и се наоѓа помеѓу Шибеник и Трогир на Јадранскиот брег.

реклама

Регион

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Read more

Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Read more

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Read more

Борисов позитивен на коронавирус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе