НБА 2019/2020

Торонто го изедначи рекордот за седма последователна победа над Вашингтон

Актуелниот шампион во НБА, Торонто Рапторс, ги совлада Вашингтон Визардс на домашен терен со 140:111 во дуел од НБА лигата.

Домаќините имаа дефицит на стартот од мечот, но до крајот на првата четвртина водеа со 12 поени и нивната предност достигна плус 33 во еден момент од дуелот. Седум кошаркари завршија со двоцифрен број на поени, а најмногу реализира Норман Пауел, постигнувајќи 28 поени од клупата. Теренс Дејвис додаде 23, исто така од клупата, додека Марк Гасол постигна 20.

За „волшебниците“, Трој Браун Џуниор заврши со 22 поени и додаде 8 скока.

Ова беше седми последователен успех на „диносаурусите“ над „волшебниците“. Тимот на Ник Нерс го израмни рекордот за најмногу поени во историјата на организацијата – интересно е што последниот пат кога составот постигна 140 беше повторно против Вашингтон во јануари 2019 година, но по продолжение.

Ова е најголем број на поени кои Рапторс ги реализира во регуларниот дел од сезоната. Тимот имаскор од 27-14, додека Вашингтон 13-28. Во следните натпревари, Торонто гостува на Минесота Тимбервулвс, додека Вашингтон е домаќин на Детроит Пистонс.

Еве ги резултатите од другите дуели:

Индијана Пејсерс – Минесота Тимбервулвс 116: 114

Филаделфија 76-ерс – Чикаго Булс 100: 89

Мемфис Гризлис – Кливленд Кавалиерс 113: 109

Оклахома Сити Тандер – Мајами Хит 108: 115

Сан Антонио Спарс – Атланта Хокс 120: 121

Далас Маверикс – Портланд 120: 112.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Кошарка

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Read more

Мајами со трета победа дојде на чекор од големото финале

Read more

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Read more

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Спорт

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе