„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

За разлика од другите фабрики на Tesla, фабриката во Берлин не е привлечна за работниците.

Германските погони на Tesla се во големи проблеми, а причината, верувале или не, е недостатокот на работна сила. Европската гигафабрика требаше да вработи дури 12.000 работници, а моментално има значително помалку работна сила, само 7.000. Поради ова не може да се постигне оптимален интензитет на производство, а во иднина може да биде уште полошо.

Неименуван извор за Wired изјавил дека фабриката е во „тотален хаос“ и дека некои работници биле на боледување подолго отколку што работеле, односно работеле само неколку недели во последните шест месеци.

А епилогот е лоши производствени резултати, или ниска продуктивност. Планот на Tesla беше да произведува 5.000 примероци од Model Y неделно до крајот на оваа година, а моментално не можат да постигнат ниту половина од планираното количество - во октомври произведуваа со интензитет од 2.000 примероци.

Со ова германските погони значително потфрлија во однос на другите гигафабрики. Гига Шангај достигна 20.000 примероци за 100 дена, Гига Тексас за 151 ден, а Гига Берлин дури по 187 дена. За потсетување, Гига Берлин со работа започна во март годинава.

Remote video URL

Зошто Tesla не е привлечен работодавец?

Одговорот е многу едноставен. Германската автомобилска индустрија е една од најсилните во светот, но и најпрофитабилната, па работниците имаат одлични услови. Очигледно не и во Tesla, бидејќи германскиот синдикат на металопреработувачи IG Metall тврди дека платите во Tesla се за 20 отсто помали. Исто така, невработеноста е многу ниска во овој германски регион.

„Има недостиг од квалификувани работници насекаде“, изјави за Wired Холгер Бонин, директор на истражување на Институтот за економија на трудот во Бон.

„Сите што би можеле да бидат ангажирани се веќе вработени. Ова го отежнува пополнувањето на работните места“.

Дополнително, работниците кои навистина се вработуваат не остануваат долго во Tesla. Поранешните вработени го истакнуваат недостигот на искуство на менаџерскиот тим и наглите промени во работните обрасци како главни пречки, особено за работниците со деца. Велат дека Tesla нема емпатија. Затоа, многу работници ја продолжуваат својата кариера на друго место.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Авто новости

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Read more

Kia „растура“ во Европа

Read more

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Read more

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе
  • filter

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Читај повеќе

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Читај повеќе

Kia „растура“ во Европа

Читај повеќе

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Читај повеќе

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Читај повеќе

Dacia го зеза BMW поради воведувањето претплата за греење на седишта

Читај повеќе
  • filter

Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Читај повеќе

Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Читај повеќе