УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Тотенхем и Мурињо би дошле во Скопје, но зависи од Шкендија

Филип Здравески
/ 01.09.2020 / 13:46

Доколку македонскиот претставник го елиминира Ботошани, тогаш во третото коло ќе игра против премиерлигашкиот великан Тотенхем. Така реши денешната жрепка.

УЕФА навреме ги испланира и двојките за третоко квалификациско коло од Лига Европа, иако допрва треба да се одигра второто. Она што ја интригира македонската фудбалска јавност е дека доколку Шкендија успее да го еклиминира романскиот претставник Ботошани, тогаш во третото коло во Скопје ќе го донесе тимот на Тотенхем. Предводен од Жозе Мурињо, тимот од Лондон во Македонија би дошол со низа ѕвезди како Хари Кејн, Сон Хјон-мин, Иго Лорис, Деле Али... Тотенхем треба прво да го мине бугарскиот Локомотив од Пловдив, во што никој не се сомнева.

URL

Можните противниците ги дознаа и дригите два македонски претставници. Доколку Ренова приреди изненадување и го елиминира хрватскиот гугант Хајдук, тогаш ќе игра со подобриот од дуелот на Галатасарај и Нефтчи.

Силекс, доколку ја мине косовска Дрита, ќе патува во Полска на мегдан со варшавска Легија.

Двојки за 3. квалификациско коло:
Ботошани (Романија)/Шкендија - Тотенхем (Англија)/Локомотив П. (Бугарија)
Ренова/Хајдук (Хрватска) - Нефтчи (Азербејџан)/Галатасарај (Турција)
Легија (Полска) - Силекс/Дрита (Косово)

Натпреварите ќе се играат на 24 септември, за жал без публика. Бидејќи се игра само еден натпревар, без реванш, доколку по 90 минути нема победник, ќе се играат продолженија од двапати по 15 минути, а доколку и натаму резултатот е нерешен ќе следуваат пенали.

Победниците ќе се пласираат во плеј-офот, последната пречка пред групната фаза.

реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Фудбал

Јуве со победа над Болоња се приближи до врвот

Read more

Пиоли: Аталанта е единствениот тим кој не можеме да го победиме

Read more

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

Read more

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јуве со победа над Болоња се приближи до врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Аталанта е единствениот тим кој не можеме да го победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дурант, Ирвинг и Харден го победија Адебајо

Читај повеќе
  • play_arrow

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

Читај повеќе
  • play_arrow

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Читај повеќе
  • play_arrow

Лазаров: Го допревме дното

Читај повеќе

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Читај повеќе
  • play_arrow

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Читај повеќе