Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Филип Здравески
/ 28.03.2023 / 10:32

Неверојатно е како премиерлигашот лесно се разделува со ангажираните тренери, на кои потоа мора да им исплаќа баснословни суми поради предвремен раскин на договорите.

Откако Тотенхем се раздели со Антонио Конте, иако пристигна веста била разделбата била взаемен договор, а не отказ, всушност лондонскиот клуб сепак ќе мора да му исплати на Италијанецот значителна сума. Токму тој взаемен договор е нешто што Конте успеал да го добие со преговори - 4,5 милиони евра само за Конте да си замине од клупата.

Ова е не прв пат Тотенхем да плаќа милиони само за да се ослободи од тренерите. Не е ни втор, ниту трет пат. Тотенхем има цела историја на вакви случаи, а со Конте всушност и најдобро минал.

Во изминативе 10 години Спарс платиле дури 62,5 милиони евра на име отштета за предвремен раскин на договор на тернер.

Речиси петте милиони на Конте се ништо во споредба со она што некои други го земаа од Тотенхем - само Жозе Мурињо им лапна 23 милиони.

Тренери кои во изминатите 10 години се збогатија од Тотенхем само за да си заминат:

23 милиони - Жозе Мурињо (20 ноември 2019 - 19 април 2021)
16 милиони - Нуну Ешпириту Санту (30 јуни 2021 - 1 ноември 2021)
14 милиони - Маурисио Почетино (27 мај 2014 - 19 ноември 2019)
5 милиони - Андре Вилаж-Боаш (3 јули 2012 - 16 декември 2013)
4,5 милиони - Антонио Конте (2 ноември 2021 - 26 март 2023)

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе