Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Филип Здравески
/ 28.03.2023 / 10:32

Неверојатно е како премиерлигашот лесно се разделува со ангажираните тренери, на кои потоа мора да им исплаќа баснословни суми поради предвремен раскин на договорите.

Откако Тотенхем се раздели со Антонио Конте, иако пристигна веста била разделбата била взаемен договор, а не отказ, всушност лондонскиот клуб сепак ќе мора да му исплати на Италијанецот значителна сума. Токму тој взаемен договор е нешто што Конте успеал да го добие со преговори - 4,5 милиони евра само за Конте да си замине од клупата.

Ова е не прв пат Тотенхем да плаќа милиони само за да се ослободи од тренерите. Не е ни втор, ниту трет пат. Тотенхем има цела историја на вакви случаи, а со Конте всушност и најдобро минал.

Во изминативе 10 години Спарс платиле дури 62,5 милиони евра на име отштета за предвремен раскин на договор на тернер.

Речиси петте милиони на Конте се ништо во споредба со она што некои други го земаа од Тотенхем - само Жозе Мурињо им лапна 23 милиони.

Тренери кои во изминатите 10 години се збогатија од Тотенхем само за да си заминат:

23 милиони - Жозе Мурињо (20 ноември 2019 - 19 април 2021)
16 милиони - Нуну Ешпириту Санту (30 јуни 2021 - 1 ноември 2021)
14 милиони - Маурисио Почетино (27 мај 2014 - 19 ноември 2019)
5 милиони - Андре Вилаж-Боаш (3 јули 2012 - 16 декември 2013)
4,5 милиони - Антонио Конте (2 ноември 2021 - 26 март 2023)

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фудбал

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Read more

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Read more

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Read more

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе