Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Toyota го претстави новиот Corolla Cross кој е простран, практичен и има солидна конструкција на SUV во C сегментот.

Со новиот модел Toyota нуди широка палета на SUV автомобили на европскиот пазар. Потпирајќи се на филозофијата на Toyota TNGA(Toyota Global New Architecture), Corolla Cross се гордее и со најновата изведба на платформата GA-C во поглед на дизајн, распоред, технологија и возна динамика.

Овој модел е создаден за европскиот пазар, со главни и задни светла кои ја надополнуваат маската на ладилникот.

Подобрени се електричниот и бензинскиот мотор. Новиот 2,0-литарски хибриден погон од 0 до 100 км/ч забрзува за 8,1 секунда.

Од претставувањето во 1996 година продадени се повеќе од 50 милиони Corolla модели ширум светот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Авто новости

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Read more

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Read more

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Read more
 

Автомобили

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе

Ново одложување - ништо од Tesla Cybertruck и годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Читај повеќе

Хакер тврди дека има „целосна контрола“ над повеќе од 25 Tesla автомобили

Читај повеќе