Toyota Hilux е најдобриот пикап

Toyota Hilux ја освои меѓународната награда за најдобар пикап за 2022 и 2023 година.

Церемонијата на доделување на оваа престижна награда се одржа за време на Solutrans 2021 во Лион, Франција.

International Pick-up Award (IPUA) се одржува секоја втора година (ова е шесто издание), а за најдобриот одлучуваше Меѓународното жири за комбе на годината (IVOTY) во кое имаше 19 претставници на специјализирани списанија.

На секое прогласување на победникот му претходи заеднички тест на сите автомобили кои се натпреваруваат за оваа престижна награда. Годинава тестирањето се одржа на почетокот на октомври во Хрватска - поточно на Велебит - каде членовите на жирито три дена имаа можност да ги тестираат сите возила на пат како и надвор од патот. Оваа година конкуренција беа Isuzu D-Max, Jeep Gladitor и Toyota Hilux, кој беше прогласен за најдобар.

Меѓународното жири го препозна моќниот и елегантен погон на Hilux, беспрекорното управување и легендарниот квалитет, издржливост и доверливост. Покрај тоа, жирито ја зеде предвид зголемената привлечност на Hilux на растечките пазари за возила со двојна употреба - за во слободно време и градско возење.

Коментирајќи го ова достигнување, Дидие Гамбарт, потпретседател за продажба, маркетинг и корисничко искуство во Toyota Motor Europe, рече: „Повеќе од 50 години, Hilux отсекогаш претставувал извонреден квалитет, издржливост и доверливост, како и исклучителен теренски терен. способности. Со најновиот Hilux, ја проширивме нашата палета на мотори со нов 2,8-литарски дизел мотор кој нуди уште поголема софистицираност и моќ. Ова ги задоволува потребите на клиентите кои сакаат не само работна машина, туку и возило за одмор. Затоа за нас оваа награда е признание за сите карактеристики вградени во Hilux“.

Денес, Hilux се произведува во шест и се продава во 180 земји низ светот. Со повеќе од 18 милиони возила испорачани ширум светот, тој е најпродаваниот пикап во светот.

Покрај тоа што го потврдува квалитетот на Hilux, оваа награда го истакнува фокусот и напорите на Toyota во развојот на бизнисот во сегментот на лесни камиони во Европа, за што сведочи неодамнешното проширување на Toyota во новиот сегмент со моделот PROACE CITY.

Toyota има за цел да освои 5% од пазарот на лесни товарни возила до 2023 година.

Продолжете да читате: Тест на издржливост: Toyota Hilux

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе