Toyota планира да изгради град на иднината

Данското архитектонско студио BIG дизајнира прототип од градот на иднината за јапонската автомобилска компанија Toyota.

Наречен „Woven City“, проектот е во првата фаза на развој. Градот ќе биде наменет за 2.000 луѓе кои ќе тестираат возила, роботи и паметни домови во реална животна средина.

Дизајнот беше претставен на Саемот за технолошка индустрија Consumer Electronics Show во Лас Вегас со анимација создадена од лондонското дигитално студио Squint/Opera.

Проектот во Јапонија се очекува да започне во 2021 година. Главните улици ќе бидат користени од автономни возила, помалите улици од други начини на транспорт како велосипеди, скутери и слично, додека третиот тип на улици ќе биде целосно наменет за пешаци.

Градот ќе функционира како лабораторија за роботизирани автомобили, вештачка интелигенција и други технологии. Ќе биде населен со научници, истражувачи и останати жители.

Не е познато колку ќе чини овој проект.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Низ фотографии: Погледнете како изгледа Нагорно-Карабах додека трае конфликтот

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Архитектура

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Read more

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Read more

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Read more

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецесијата ништо не им може: Кајли Џенер и Кање Вест со огромен профит

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски палачинки по рецептот на Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Читај повеќе

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Читај повеќе

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Читај повеќе

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе