Toyota Yaris – автомобил на годината

Потполно новата Toyota Yaris е прогласена за европски автомобил на годината за 2021 година.

Пред само неколку дена Yaris беше прогласен за најпродаван автомобил во Европа, а сега доби награда за најдобар европски автомобил.

На второ место е FIAT 500, а трето е Cupra Formentor.

Избрана од жири од 59 автомобилски новинари од цела Европа, четвртата генерација Toyota Yaris ја доби наградата 21 година откако првата генерација 2000 беше прогласена за европски автомобил на годината, прва Toyota што ја освоила престижната титула.

Toyota Yaris  триумфираше во изборот оваа година со 266 поени, пред новиот FIAT 500 кој доби 240 поени и третопласираната Cupra Formentor со 239 поени.

Четврти е електричниот VW ID.3, а петти е Škoda Octavia.

Жирито особено ја пофали хибридната технологија на Toyota Yaris, непреченото возење, ниски емисии на штетни гасови и прифатлива цена - илустрирајќи зошто повеќе од 80% од корисниците на Yaris избираат хибриден погонски систем.

Yaris е исто така признат по својот дизајн, динамички својства и водечка безбедност во својата класа.

Како што е соопштено, жирито на Европски автомобил на годината особено го пофали „успехот на Toyota во повторното разгорување на страста кон пазарот за расни спортски автомобили ширум Европа“, со лансирањето на GR Yaris.

„Ова е голема чест за Toyota и би сакал да се заблагодарам на жирито за нивното внимание и признание. Исто така, би сакал да ја искористам оваа можност да ја истакнам страста на нашите развојни тимови во Европа и Јапонија. Ова е најдобриот Yaris досега, и баш како што замислуваше Акио Тојода, веќе измамува насмевки кај нашите клиенти“, рече Мет Харисон, извршен потпретседател на Toyota Motor Europe.

Toyota досега трипати ја доби титулата европски автомобил на годината. Првата генерација Yaris победи во 2000 година, Prius ја доби највисоката почест во 2005 година, а сега Yaris повторно го подигна трофејот во 2021 година.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Авто новости

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Read more

Seat ја претстави освежената Ibiza

Read more

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Read more

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Read more
 

Автомобили

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за гумите пред да ги смените за претстојната сезона

Читај повеќе

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе