Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Новиот експеримент на лабораторијата на НАСА покажува дека роверите би требало да ја дупчат земјата повеќе од 2 метра под површината на Марс за да дојдат до евентуални знаци на праисториски живот на Црвената планета, а причината се ефектите на јонизирачкото зрачење врз малите молекули, како аминокиселините.

Откривањето на одредени аминокиселини на Марс би било силен показател дека некогаш постоел живот на оваа планета поради фактот што копнениот живот ги користи како компонента за изградба на протеини. Меѓутоа, проблемот е што тие се „избришани“ од космичките зраци, што значи дека многу остатоци од евентуалниот живот на Марс можеби одамна исчезнале.

Новото истражување покажува дека космичкото зрачење ги уништува аминокиселините многу побрзо отколку што се веруваше.

„Нашите резултати покажуваат дека космичките зраци на површинските карпи на Марс ги уништуваат аминокиселините и реголитот многу побрзо отколку што се мислеше. Тековните мисии на роверите на Марс се спуштаат околу пет инчи под површината, а на таа длабочина би биле потребни 'само' 20 милиони години за аминокиселините целосно да бидат уништени. Додавањето на перхлорат и вода дополнително го зголемува уништувањето на аминокиселините“, вели Александер Павлов од „Годард“ Центарот за вселенски летови на НАСА во Гринбелт, Мериленд.

Иако зборот „само“ изгледа малку чудно во однос на 20 милиони години, треба да се земе предвид дека станува збор за огромна временска рамка поради фактот што животот на Марс веројатно постоел пред милијарди години кога оваа планета повеќе наликувала на Земјата, имала езера и реки.

Истражувањето сугерира дека мисиите кој дупчат плитко, вклучително и роверите Perseverance и Curiosity на НАСА, треба да ја променат стратегијата за земање примероци.

„Овие мисии треба да бараат микрократери помлади од 10 милиони години или материјал исфрлен од таквите кратери“, додаде Павлов.

Во нивните експерименти, научниците измешале неколку аминокиселини во силициум диоксид, хидриран силициум диоксид или сиција и перхлорат, за да ги симулираат условите на Марс. Потоа ги запечатиле примероците во цевки под вакуум за да симулираат разреден марсовски воздух.

Примероците биле подложени на различни нивоа на гама зрачење за да се симулира космичко зрачење кое продира на површината на Марс во реалниот живот. Научниците примениле доволно зрачење за да „покријат“ 80 милиони години изложеност на Црвената планета. Користеле и различни температури и отишле до -55 степени. Павлов рече дека додавањето силикати со перхлорати во голема мера ја зголемува стапката на уништување на аминокиселините.

Роверот Curiosity неодамна анализираше одредена количина на органски јаглерод, клучна состојка за живот која беше пронајдена во примероците земени од Марс, што покажа дека има слично ниво во некои делови на Земјата. Curiosity и Perseverance продолжуваат да ја истражуваат површината на Марс, но наскоро би можеле да ја променат стратегијата за да бараат неодамна исфрлени примероци.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Вести

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Read more

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Read more

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе