Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Б.С.Б.
/ 05.08.2020 / 10:48

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генералите на американската војска му пренеле дека експлозијата во Бејрут е предизвикана од „некој вид бомба“.

„Се сретнав со некои од нашите генерали и изгледа дека тие мислат дека тој настан не беше предизвикан од експлозија во фабрика. Мислат дека во прашање е напад, тоа било некој вид бомба“, изјави Трамп, пренесе Associated Press.

Повеќе официјални лица од Либан претходно изјавија дека експлозијата во Бејрут најверојатно е предизвикана од 2.700 тони амониум нитрат кој со години бил складиран.

Министерството за одбрана на САД не гледа знаци дека експлозијата во пристаништето во Бејрут е поврзана со напад, пренесе CNN, повикувајќи се на тројца неименувани функционери во Пентагон.

URL
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Свет

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Read more

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Вести

16-годишник со пиштол пукал кон куче, но ранил врсник кој завршил во болница

Читај повеќе

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе