Свет

Трамп доцнеше, а Ердоган ја напушти салата кога тој го почна говорот пред ОН

25. септември 2018 - 17:56 | А.С.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја напушти салата на Генералното собрание на ОН кога почна со говор американскиот претседател Доналд Трамп, објавија турски медиуми.

Ова не беше првото бранување на Генералното собрание на ОН.

Трамп доцнеше на собирот, поради што организаторите мораа да го сменат редоследот на говорници.

Според првичниот распоред и како што е традиција, американскиот претседател требаше да зборува втор,веднаш по бразилскиот претседател Мишел Темер.

По говорот на Темер имаше непријатна пауза додека официјалните лица ја подготвуваа говорницата за третиот говорник, претседателот на Еквадор Ленин Морено Гарсес кој е во инвалидска количка.

Автомобилската поворка на Трамп стигна пред седиштето на ОН во Њујорк додека Гарсес го држеше говорот, а Белата куќа не даде објаснување за доцнењето на претседателот.

Коментирај