Трамп: Грета личност на годината? Смешно е

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека е смешен изборот на Time за Грета Тунберг како личност на годината.

„Грета треба да проработи на нејзиниот проблем со контрола на бесот, а потоа со пријателче да си гледа добар стар филм“, напиша Трамп на Twitter, додавајќи „Олабави Грета, олабави“.

Не е првпат Трамп да изрази незадоволство што неговото влијание во светот не е признаено, пишува AP.

Во 2015 година германската канцеларка Ангела Меркел, кога беше прогласена за личност на годината, ја нападна дека ја „уништува Германија“. Таа година и Трамп беше еден од кандидатите за личност на годината.

Претходно, бразилскиот претседател ја критикуваше Грета и ја нарече детиште „piralha“.

Но, како реагираше младата Грета на таа провокација? Многу едноставно, на Twitter го измени делот кој се однесува на нејзините лични податоци и допиша „piralha“.

Магазинот Time ја прогласи Грета за личност на 2019 година поради нејзиното залагање против климатските промени. Девојчето успеа да го привлече вниманието на светските лидери, од кои ја доби поддршката, но некои сметаат дека е само разгалено дете кое бара внимание.

Канадската писателка Маргарет Атвуд ја спореди Грета со Јованка Орлеанка, а Грета влезе и во речникот Колинс поради идејата за климатски штрајк.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Живот

Кои се најпаметните градови во светот?

Read more

Три најсебични хороскопски знаци

Read more

Брак, развод или унапредување: Овие хороскопски знаци есенва ги очекува голема животна промена

Read more

КМФ: Конкурсите будат сеќавање на времињата кога фотографијата беше „егзотична уметност“

Read more

Магазин

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Читај повеќе

Кои се најпаметните градови во светот?

Читај повеќе

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Читај повеќе
  • play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Читај повеќе

Три најсебични хороскопски знаци

Читај повеќе
  • filter

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Оружје, пари, накит и секс-играчки пронајдени кај сибирскиот Исус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе