Трамп има план за крај на војната во Украина

Двајца клучни советници на Доналд Трамп го претставија планот за ставање крај на руската војна во Украина доколку тој победи на претседателските избори во ноември.

Планот вклучува можна суспензија на испораките на оружје за Украина, доколку таа не сака да преговара со Русија за ставање крај на војната.

Во исто време, САД би ја предупредиле Москва дека секое одбивање да преговара ќе резултира со зголемена американска поддршка за Украина, изјави во интервју пензионираниот генерал-полковник Кит Келог, еден од советниците на Трамп за национална безбедност, пренесува Reuters.

Според планот што го подготвија Келог и Фред Флејц, кои беа клучни членови на Советот за национална безбедност на Трамп за време на неговото претседателствување, ќе има прекин на огнот врз основа на сегашните борбени линии за време на мировните преговори.

Трамп реагираше позитивно

Тие ја претставија својата стратегија пред Трамп, а поранешниот претседател одговори позитивно, рече Флејц. „Не велам дека се согласува со тоа или дека се согласува со секој збор, но бевме задоволни од неговата реакција“, рече тој.

Портпаролот на Трамп, Стивен Чеунг, рече дека само изјавите на Трамп или овластени членови на неговата кампања треба да се сметаат за официјални.

Стратегијата наведена од Келог и Флајц е досега најдеталниот план на помошникот на Трамп, кој рече дека би можел брзо да ја реши војната во Украина ако го победи претседателот Џо Бајден на изборите на 5 ноември, иако не објасни како би го имплементирал.

Овој став би бил промена на пристапот на САД кон војната во Украина, а би се спротивставиле европските сојузници, но веројатно и во Републиканската партија на Трамп.

Русија: Секој мировен план мора да ја одразува реалноста на теренот

Русија брзо реагираше на планот на Трамп. Кремљ соопшти дека секој мировен план предложен од идната администрација на Трамп ќе мора да ја одразува реалноста на теренот, но дека рускиот претседател Владимир Путин останува отворен за разговори.

„Вредноста на секој план лежи во нијансите и земајќи ја предвид фактичката состојба на работите на теренот“, изјави за Ројтерс портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Претседателот Путин постојано повторува дека Русија била и останува отворена за преговори, земајќи ја предвид фактичката ситуација на теренот“, рече тој. „Остануваме отворени за преговори“, рече тој.

Песков рече дека неодамнешните предлози на Путин за мир не се прифатени ниту од Западот, ниту од Украина.

„Знаете дека Путин неодамна излезе со мировна иницијатива, која, за жал, не беше прифатена ниту од Западот, ниту од самите Украинци“, рече тој.

Детали за планот

Фундаменталните елементи на планот на соработниците на Трамп се наведени и во публикацијата на штабот на Трамп. Келог рече дека би било клучно брзо да се доведат Русија и Украина на преговарачка маса доколку Трамп победи на изборите.

„Ќе им кажеме на Украинците: ‘Морате да дојдете на преговарачка маса, а ако не дојдете, поддршката од САД ќе престане’“, рече тој. „Од друга страна, ќе му кажеме на Путин дека ако не се појави на преговорите, ќе им доставиме на Украинците се што им е потребно за да надвладеат на теренот“, додаде тој.

Според планот, Москва исто така ќе биде принудена да преговара со ветување дека членството на Украина во НАТО ќе биде одложено на подолг период.

Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година, а сегашната ситуација на терен не им оди во прилог на Украинците, кои инсистираат на севкупно одржување на територијалниот интегритет. Русија во моментов целосно го контролира Крим, поголемиот дел од него во Луганск, и контролира значителни делови од територијата во другите три анектирани украински провинции, Запорожје, Керсон и Донецк.

Флејц рече дека Украина нема да мора официјално да ѝ отстапи територија на Русија според нивниот план. Сепак, рече тој, малку е веројатно дека Украина наскоро ќе ја врати целосната контрола врз целата своја територија.

„Нашата загриженост е дека ова стана војна на трошење што ќе убие цела генерација млади луѓе“, рече тој.

Безбедносни гаранции

Трајниот мир во Украина бара дополнителни безбедносни гаранции за Украина, рекоа Келог и Флејц. Флејц додаде дека „вооружувањето на Украина до заби“ најверојатно ќе биде клучен елемент на тоа.

„Претседателот Трамп постојано изјави дека приоритет во неговиот втор мандат ќе биде брзо преговарање за крај на руско-украинската војна“, рече портпаролот на Трамп, Чеунг. „Војната меѓу Русија и Украина никогаш немаше да се случи ако Доналд Трамп беше претседател. Тоа е толку тажно“, рече тој.

Кампањата на Бајден соопшти дека Трамп не е заинтересиран да му се спротивстави на Путин.

„Доналд Трамп го фали Владимир Путин во секоја прилика и јасно стави до знаење дека нема да му се спротивстави на Путин или да се залага за демократијата“, изјави портпаролот на кампањата на Бајден, Џејмс Сингер.

Прашањето за територијалниот интегритет

Путин овој месец рече дека војната може да заврши доколку Украина се согласи да се откаже од своите амбиции да се приклучи на НАТО и да се откаже од четирите источни и јужни провинции за кои има право на Русија.

За време на состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации минатата недела, францускиот и британскиот амбасадор го повторија својот став дека мирот може да се постигне само кога Русија ќе се повлече од украинската територија, на што Киев инсистира.

Неколку аналитичари, исто така, изразија загриженост дека планот на Келог и Флејц може да и даде предност на Москва во разговорите.

„Она што Келог го опишува е процес чија цел е Украина да се откаже од целата територија што Русија сега ја окупира“, рече Даниел Фрид, поранешен помошник државен секретар кој работел на политиката кон Русија.

За време на едно минатонеделно интервју, Трамп ја отфрли можноста за испраќање американски војници во Украина и изгледаше скептично дали Украина ќе стане членка на НАТО. Тој навести дека брзо ќе ја прекине помошта за Киев доколку биде избран.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more

11 јули 1995, почнал масакрот во Сребреница

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе