Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина требало да го спречи COVID-19 уште при самиот извор - Вухан.

„Коронавирусот е подарок од Кина и тоа многу лош подарок. Не успеаја да го спречат да се шири во остатокот од светот“, рече Трамп.

Тој понатаму додаде дека Кина била на чекор да ги стигне САД во 2019 година, но тоа не се случило.

„Кина страшно многу ги искористи САД, а ние помогнавме да се крене Кина на нозе“, додаде Трамп.

Remote video URL

Кина денеска пријави три нови случаи на коронавирусот, а сите новозаразени дошле од странство, соопшти Националната комисија за здравство. Забележани се и два нови асимптоматски случаи, кои не се вклучени во официјалната статистика.

Вкупниот број на регистрирани заразени во Кина изнесува 83.030, а од почетокот на епидемијата починале 4.634 лица.

САД имаат 1.965.912 регистрирани случаи на COVID-19, од кои 111.394 починаа, а 738.729 оздравеа.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Почина актерката Кели Престон

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Вести

ДИК: 723 лица заболени од COVID-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Читај повеќе

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Читај повеќе

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе