Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Откако бројот на заразени со новиот коронавирус во САД надмина 3 милиони луѓе и регистриран е втор дневен рекорд на повеќе од 60.000 заразени, американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговата земја е во „добра позиција“ и призна дека „не ги слуша неговите експерти“ пишува The Guardian.

Тој исто така јавно го критикуваше докторот Ентони Фаучи, највлијателниот експерт во штабот на Белата куќа за борба против коронавирусот, кој на почетокот од неделава рече дека САД се „заглавени во првиот бран“ на пандемијата.

САД имаат најголем број смртни случаи на коронавирус во светот – над 130.000 жртви.

– Не се согласувам со него. Знаете, доктор Фаучи рече дека„ не носете маски“ и сега повикува да ги носиме. И вие знаете, тој кажа многу работи: Не ja затворајте Кина, не ja забранувајте Кина. И јас сепак го направив тоа. Не ги послушав моите експерти и ја забранив Кина, рече Трамп во интервјуто за Gray TV кое ќе биде емитувано во недела.

На почетокот на кризата, Фаучи редовно ја известуваше американската јавност за состојбата со коронавирусот, но поради тензиите со Трамп, експертот престана да се појавува во медиумите.

Повеќето високи функционери на републиканците и службеници советуваат да се носат маски. Но, Трамп одбива да носи маска на јавни места и ги советува Американците да го прават истото.

Голем број јужни држави регистрираа рекордно зголемување на бројот на заразени со коронавирусот во последните неколку недели од олеснувањето на мерките кон крајот на мај.

Сепак, Трамп вели дека во следните две до четири недели „мисли дека САД ќе бидат во многу добра форма“. Тој претходно неколку пати рече дека вирусот едноставно ќе исчезне и оти 99 проценти од случаите не се опасни.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Свет

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе