Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Американскиот претседател ја коментираше историската соработка на НАСА и SpaceX нагласувајќи дека отсега Америка ќе биде најдобра и во вселената.

„Она што Даглас Харли и Роберт Бенкен го направија беше чиста американска генијалност и храброст. Им се придружија на седуммина поранешни американски астронаути кои правеа вакви први четови тестирајќи нови вселенски летала“, коментираше Трамп.

„Наскоро ќе слетуваме и на Марс. Ќе ги имаме најмоќните оружја на светот, оружја за кои ни јас не би поберувал. Не може да бидете број 1 на Земјата ако сте број 2 во вселената. А ние нема никаде да бидеме број 2“, вети претседателот.

URL

„Денеска зачудувачко партнерство помеѓу НАСА и SpaceX ѝ даде на нашата нација подарок со неизмерна моќ - неверојатно вселенско летало кое нашите астронаути ги носи во арбитата со трошок кој е само дел од оној на спејс-шатлот. И е многу подобро“.

Нормално, подвигот го возбуди Трамп па отсега Америка ќе се натпреварува и во вселената. Досега НАСА соработуваше со Русија користејчи го космодромот во Казахстан за своите летови. Ова е прво лансирање од американска почна по речиси 10 години.

URL

„Во годините кои доаѓаат Америка ќе биде поголема, похрабра, побрза – и Америка ќе биде прва. Америка мора секогаш да биде прва“

URL
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Читај повеќе

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Читај повеќе