Трамп: Нема да ја затвориме земјата ако нè погоди втор бран на вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД нема да ја затворат земјата доколку бидат погодени со втор бран на вирусот.

– Ќе се обидеме да го изгаснеме пожарот, без разлика дали станува збор за пожар или за пламен, но нема да ја затвориме земјата, рече Трамп за време на посетата на фабриката на Ford во Мичиген, пренесе CBS.

Трамп претходно изјави дека епидемијата сè уште може да тлее на некои места, но дека вирусот ќе исчезне во текот на летото.

Сепак, според медицинските експерти, вклучително и оние од администрацијата на Трамп, ширењето на коронавирусот најверојатно ќе продолжи и во текот на есента и зимата, а борбата ќе стане уште потешка кога ќе започне сезоната на грип.

Директорот на Националниот институт за алергија и заразни болести и член на кризниот штаб на Белата куќа за коронавирусот, Ентони Фалучи за Washington Post изјави дека нема сомнеж дека ќе има нов бран на епидемијата.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

За фрлање маски и ракавици на улица во Рим казна до 500 евра

Read more

Шпанија 10 дена ќе биде во жалост за жртвите од COVID-19

Read more

Вести

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Читај повеќе

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Читај повеќе

Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Од утре нема полициски час, од четврток отворање на угостителските објекти

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Читај повеќе

На регионалниот пат Чашка-Велес се запали и целосно изгоре автомобил во движење

Читај повеќе

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Читај повеќе

За фрлање маски и ракавици на улица во Рим казна до 500 евра

Читај повеќе