Трамп: Неспособноста на Кина доведе до масовно убиство ширум светот

Б.С.Б.
/ 21.05.2020 / 09:24

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја нападна Кина на Twitter, поради пандемијата на коронавирусот. Тој ја обвини Кина дека нејзината неспособност довела до „масовно убиство“ ширум светот.

Како што напиша Трамп, „некој лудак во Кина тукушто објави соопштение во кое ги обвинува сите, освен Кина, за вирусот кој усмрти стотици илјади луѓе“.

„Ве молам, објаснете му на овој глупак дека „неспособноста на Кина“ и ништо друго доведе до масовно убиство ширум светот“, напиша Трамп.

Според најновите податоци, над 5 милиони луѓе се позитивни на коронавирусот во светот. Најпогодена земја се САД, со над 1,6 милиони заразени и 94.946 смртни случаи. По неа следува Русија со 308.705 заразени и 2.972 смртни случаи. Ново жариште е Бразил, со 293.357 заразени и 18.894 починати од последици на COVID-19.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Свет

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Вести

  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Читај повеќе

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Читај повеќе

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите и хотелските плажи

Читај повеќе

Граѓаните ќе излезат на гласање ако здравствените власти дадат зелено светло за избори

Читај повеќе