Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за весникот Washington Post потврди дека САД во 2018 година извршиле кибер напади против Русија, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Нападите биле насочени кон Агенцијата за интернет истражувања од Санкт Петербург, т.н. „фарма на тролови“ која ја предводеше руската вмешаност во изборите во САД во 2016 година.

Трамп истакна дека нападите биле дел од пошироката политика за спротивставување на Русија низ целиот свет, притоа додавајќи оти „никој не бил погруб со Русија“.

Тој во интервјуто за Washington Post истакна дека одлуката за санкционирање на таков виртуелен напад била заснована на информации од американското разузнавање за можна вмешаност на Москва во конгресните избори во 2018 година.

Поранешниот претседател Барак Обама „уште пред изборите знаеше дека Русија си игра околу ова прашање… но не рече ништо. Не стори ништо бидејќи беше убеден во победата на Хилари“, истакна Трамп.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе