Трамп пред тужба: Си додал милијарди на вредноста на неговите недвижности

Доналд Трамп и три од неговите деца се наведени во тужба за измама по истрагата во Њујорк во нивната семејна компанија - Trump Organization.

Се тврди дека лажно си додале „милијарди“ на вредноста на недвижностите за да добијат заеми и да платат помал данок.

Обвинителите велат дека Trump Organization извршила бројни чинови на измама помеѓу 2011-2021 година.

Трамп ја отфрли тужбата како „уште еден лов на вештерки“.

Најстарите деца на поранешниот претседател, Доналд Џуниор, Иванка и Ерик Трамп, исто така беа именувани како обвинети заедно со двајца извршни директори во Trump Organization, Ален Вајселберг и Џефри Мекони.

Тужбата ја покрена њујоршката обвинителка Летиција Џејмс, која е најстариот адвокат во државата, по тригодишна граѓанска истрага.

Нејзината канцеларија нема овластување да поднесува кривични пријави, но ги упатува наводите за кривично дело до федералните обвинители и до Службата за внатрешни приходи.

„Со помош на неговите деца и високи раководители во Trump Organization, Доналд Трамп лажно ја надувал својата нето вредност за милијарди долари за неправедно да се збогати и да го измами системот“, рече Џејмс во изјавата.

Таа рече дека станот на Трамп во кулата Трамп, кој беше проценет на 327 милиони долари (288 милиони фунти), е меѓу имотите чии вредности наводно биле погрешно претставени.

„Ниту еден стан во Њујорк никогаш не бил продаден за блиску до таа сума“, додаде г-ѓа Џејмс.
„Финансискиот криминал на белиот јака не е криминал без жртви“, рече јавниот обвинител.

„Кога добро поврзаните го прекршуваат законот за да земат повеќе пари отколку што им следува, тоа ги намалува ресурсите достапни за вработените, за обичните луѓе, за малите бизниси и за сите даночни обврзници.

Г-ѓа Џејмс бара од судот да му забрани на поранешниот претседател и неговите деца да служат како офицери или директори во кој било бизнис во Њујорк.

Таа, исто така, сака на Организацијата Трамп да и биде забрането да се занимава со трансакции со недвижнини таму на пет години.

Најавата доаѓа откако Џејмс - демократка кој се кандидира за реизбор во ноември - отфрли барем една понуда за решавање на долготрајната граѓанска истрага за деловните практики на компанијата.

Разбивајќи ја тужбата на неговата страница Truth Social, Трамп ја нарече Џејмс расист.

„Уште еден лов на вештерки од страна на расистичката јавна обвинителка, Летиција Џејмс, која не успеа во нејзината трка за гувернер, добивајќи речиси нула поддршка од јавноста“, напиша тој за Џејмс, која е Афроамериканка.

Семејството Трамп претходно ја обвини Џејмс дека спроведува политичка одмазда, наведувајќи ги забелешките што ги даде пред да биде избрана за државен обвинител во 2018 година, во кои таа вети дека ќе го тужи Трамп и го означи како „нелегитимен претседател“.

На Twitter, Доналд Трамп Џуниор ја обвини Џејмс дека „ја вооружува нејзината канцеларија за да ги следи нејзините политички противници“.

Иако Трамп не е на гласачкото ливче на непосредните избори во ноември, тој останува доминантна сила во Републиканската партија - и ги поттикнува шпекулациите за уште еден обид за мандат во Белата куќа во 2024 година.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Бизнис

Дали знаете што е шринкфлација?

Read more

Стравот од рецесија ја турна цената на нафтата под 80 долари

Read more

Истражување на Microsoft: Шефовите мислат дека вработените помалку работат од дома

Read more

И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Read more
 

Вести

Русија го смени заменикот на Шојгу

Читај повеќе

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Читај повеќе

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Читај повеќе

Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Читај повеќе

Кина ги предупреди САД дека испраќаат „опасни сигнали“ до Тајван

Читај повеќе

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Читај повеќе

Штипската „Пастрмалијада“ продолжува вечерва со настап на Тони Цетински

Читај повеќе

Сончево со ниски утрински температури

Читај повеќе

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Читај повеќе