Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека има сметка во кинеска банка, објави Њујорк Тајмс.

Сметката е во сопственост на компанијата „Трамп Интернешнл хотелс Менаџмент“ и е отворена за плаќање на локален данок меѓу 2013 и 2015 година.

Сметката е отворена за да се испита потенцијалот на хотелскиот бизнис во Азија, изјави Јан Гартен, адвокат на организацијата на Трамп. Тој објасни дека сметката е отворена во кинеска банка во САД со цел да се плати локален данок.

Њујорк Тајмс ја откри сметката откако имаше увид во даночната евиденција на Трамп, која вклучува лични и финансиски детали од компанијата.

Никогаш не биле реализирани договори, трансакции или други деловни активности и од 2015 година, сметката не била активна. Сепак, таа останува отворена, но никогаш не бил користен за други цели.

Од кинеската банкарска сметка се платени 188.561 долари локални даноци, пренесува Би-Би-Си.

Американскиот претседател ги критикуваше американските компании кои работат во Кина и предизвика трговска војна меѓу двете земји.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Свет

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Read more

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Read more

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Read more

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Read more

Вести

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Читај повеќе

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Читај повеќе

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ

Читај повеќе

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Читај повеќе

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Читај повеќе

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други криптовалути

Читај повеќе

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Читај повеќе

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Читај повеќе

Во ковид–центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Читај повеќе