Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Компанијата Microsoft наводно преговара за купување на кинеската апликација ТikTok откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ја разгледува можноста да ја забрани апликацијата во САД.

TikTok е во сопственост на кинеската интернет компанија ByteDance, чија вредност се проценува на 100 милијарди долари. Според американската администрација, апликацијата претставува закана за националната безбедност.

Од кинеската компанија ByteDance уште не се огласија, пишува The Verge.

Претходно овој месец Мајк Помпео за Fox News изјави дека администрацијата на Трамп размислува да ја забрани апликацијата TikTok, а потоа се појави информацијата дека апликацијата може да ја купат Американците за да се избегне забраната.

Администрацијата на Трамп разгледува и други потенцијални акции против ByteDance, вклучително и додавање на кинеската фирма на т.н. „ентитетска листа“, која ги спречува странските компании да купуваат американски производи и услуги без одобрување од Вашингтон.

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Вести

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Read more

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Read more

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Read more

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Read more

Гик

  • play_arrow

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Читај повеќе

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе