Трамп: Сакам Американците да се однесуваат кон мене како Севернокорејците кон Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Fox News“ меѓу другото рече дека сака Американците да се однесуваат кон него како што Севернокорејците се однесуваат кон диктаторот Ким Џонг Ун.

Трамп во интервјуто го најави воведувањето на новите царини и го коментираше неодамнешниот самит Г7.

Тој се обиде да ги минимизира очигледните разлики меѓу САД и останатите земји на Г7, при што рече: „Кога заминував од Кина, тоа беше фантастична средба. Се гушкавме, се бакнавме“, рече Трамп. (Самитот се одржа во Канада!)

Трамп го коментираше и одвојувањето на децата мигранти од нивните семејства. За тоа го обвини „законот на демократите“, но таков закон не постои.

Не ја пропушти ни приликата повторно да го нарече ФБИ „ѓубре“ и се закани дека ќе се замеша во правосудството ако „работите се влошат“.

Трамп нагласи дека би сакал Амриканците да се однесуваат кон него како што Севернокорејците се однесуваат кон Ким Џонг Ун.

„Тој е лидер на држава и е силен лидер. Кога зборува, неговиот народ станува и слуша. Сакам мојот народ да го прави истото.“

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе