Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Б.С.Б.
/ 02.07.2020 / 14:26

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сè повеќе и повеќе е лут на Кина поради ширењето на пандемијата со коронавирусот.

„Додека гледам како пандемијата го покажува своето грдо лице ширум светот, што ја вклучува и огромната штета направена на САД, станувам сè полут и полут на Кина. Луѓето тоа можат да го видат и јас го чувствувам тоа“, напиша Трамп на Twitter.

Трамп во повеќе прилики ја обвини Кина за последиците од коронавирусот, нарекувајќи го вирусот „кинески“ и тврдејќи дека токму неспособноста на Кина доведе до „масовни убиства ширум светот“.

САД се најпогодени од коронавирусот во светот, според податоците на Worldometers, досега се регистрирани над 2,7 милиони заболени, 130.813 смртни случаи и над 1,1 милион закрепнати од COVID-19.

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе