Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Б.С.Б.
/ 02.07.2020 / 14:26

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сè повеќе и повеќе е лут на Кина поради ширењето на пандемијата со коронавирусот.

„Додека гледам како пандемијата го покажува своето грдо лице ширум светот, што ја вклучува и огромната штета направена на САД, станувам сè полут и полут на Кина. Луѓето тоа можат да го видат и јас го чувствувам тоа“, напиша Трамп на Twitter.

Трамп во повеќе прилики ја обвини Кина за последиците од коронавирусот, нарекувајќи го вирусот „кинески“ и тврдејќи дека токму неспособноста на Кина доведе до „масовни убиства ширум светот“.

САД се најпогодени од коронавирусот во светот, според податоците на Worldometers, досега се регистрирани над 2,7 милиони заболени, 130.813 смртни случаи и над 1,1 милион закрепнати од COVID-19.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Read more

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Read more

Свет

Италијански региони воведуваат полициски час

Read more

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Read more

Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

Read more

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Read more

Вести

Вакцини против грип кон крајот на месецов, бесплатни за ризичните групи

Читај повеќе

Тешко повреден пешак, за брзо возење казнети 75 возачи

Читај повеќе

Италијански региони воведуваат полициски час

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец поради измама преку социјалните мрежи

Читај повеќе

Нови 777 казни за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Читај повеќе
  • play_arrow

Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

Читај повеќе

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Читај повеќе

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Читај повеќе