Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Американскиот претседател Доналд Трамп на настан од предизборната кампања во Северна Каролина рече дека можеби ќе биде избран за Нобелова награда за мир.

Во тој контекст Трамп го спомна неодамна потпишаната спогодба меѓу Белград и Приштина во Вашингтон.

Трамп рече дека успеал да спречи да продолжат масовните убивања што со децении се случуваат меѓу Србија и Косово.

„Сигурен сум дека ќе се квалификувам за Нобелова награда за мир. Ги спречивме масовните убивања меѓу Србија и Косово. Долги години се убиваа меѓусебе. Ќе престанат да се убиваат едни со други. Реков: ‘Момци, ајде да се собереме’. Знаете, тие го прават тоа стотици години, под различни имиња“, рече Трамп.

Претседателот на САД веќе е номиниран за Нобеловата награда за мир, токму за посредувањето за потпишување на спогодбата за нормализација на економските односи меѓу Белград и Приштина.

Remote video URL
реклама
sp.jpg

На Избирачкиот список ќе стои и фотографија

Read more
Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Read more
„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

Read more
КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Read more

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе