Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Претседателот на САД Доналд Трамп ја напушти Белата куќа неколку часа пред истекот на неговиот претседателски мандат.

URL

Toj пристигна во воената база Ендрјуз од каде претседателскиот авион ќе го пренесе на Флорида, која ја избра за ново место на живеење.

Трамп со себе ги понесе и нуклеарните шифри што ги чува претседателот на САД.

Летот до Флорида ќе биде последниот авион на Трамп во Air Force One. Во случај тој да не слета на дестинацијата до заклетвата на неговиот наследник Џо Бајден, ознаката на леталото ќе се смени бидејќи американскиот претседател повеќе нема да биде во него.

Што ќе се случи со нуклеарните шифри?

Американските медиуми објавија и за тоа како проблемот со примопредавање на т.н. нуклеарен куфер со оглед на тоа дека Трамп ќе биде оддалечен стотици километри за време на инаугурацијата на Бајден, во Палм Бич, Флорида.

Постојат неколку нуклеарни куфери и спротивно на верувањето на јавноста, не станува збор за некаков клуч или прекинувач, туку збир на шифри, објави телевизиската мрежа NBC. Еден куфер патува за Флорида со Трамп и неговиот сет со шифри ќе истече во 11 часот, 59 минути и 59 секунди по локално време, а сетот со шифри на Бајден ќе се активира точно на пладне.

Резервниот куфер ќе биде со потпретседателот на САД, Мајк Пенс.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Read more

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе