Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Американската морнарица тестира нови системи за снабдување подморници и воени бродови на отворено море, со употреба на беспилотни летала.

По тој повод, набавен е прототип на Blue Water Maritime Logistics, на компанијата Skayways, за демонстрација на испорака во Мериленд.

„Станува збор за проект кој се разликува од системот на Amazon. Транспортот на отворено море бара издржливи летала, способни да совладуваат силни удари на ветрови и други проблеми“, велат од Skyways.

Морнарицата одбра летало кое може да транспортира 9,1 килограми товар на брод во движење, без дополнително гориво.

реклама

Живот

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Овие три хороскопски знаци се најголеми егоисти

Read more

Петте најатрактивни хороскопски знаци

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Read more
play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Read more
play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Read more
play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more
play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more