Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Американската морнарица тестира нови системи за снабдување подморници и воени бродови на отворено море, со употреба на беспилотни летала.

По тој повод, набавен е прототип на Blue Water Maritime Logistics, на компанијата Skayways, за демонстрација на испорака во Мериленд.

„Станува збор за проект кој се разликува од системот на Amazon. Транспортот на отворено море бара издржливи летала, способни да совладуваат силни удари на ветрови и други проблеми“, велат од Skyways.

Морнарицата одбра летало кое може да транспортира 9,1 килограми товар на брод во движење, без дополнително гориво.

реклама

Живот

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Read more

Oбединети балкански дизајнери на шоурум со триесет европски брендови

Read more

Вооружен напаѓач ги украде кучињата на Лејди Гага

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Евертон потроши 500 милиони фунти и стана полош од претходно?

Read more
play_arrow

Компилација од најдобрите фејлови за изминатата недела

Read more
play_arrow

Кои би биле добитници на Златна топка во следните седум години?

Read more
play_arrow

Најсмешната свадбена фејл компилација за 2021

Read more
play_arrow

Вежби за долг скок

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Tenet“

Read more
play_arrow

Гледајте го „The Trial of the Chicago 7“ бесплатно на YouTube

Read more
play_arrow

Како да го наместите вашиот Facebook Feed да се појавува хронолошки?

Read more
play_arrow

Прв трејлер за долго очекуваниот „Mortal Kombat“

Read more
play_arrow

Седум играчи кои направија разлика веднаш по трансферот

Read more
play_arrow

Како да снимате телефонски разговор на iPhone?

Read more
play_arrow

Вежбате исто, а престанавте да слабеете? Ова е решението

Read more