Трчање или пешачење, како полесно ќе изгубите килограми?

Б.С.Б.
/ 08.06.2022 / 12:45

Многумина кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми се пред дилема кој е најефикасниот начин за слабеење, трчање или пешачење.

И двете активности се делотворни ако сакате да ослабите. Трчањето секако ќе ви помогне ако сакате да постигнете резултати во пократок временски период. Ќе потрошите повеќе калории за помалку време, но пешачењето е подобар избор за многу луѓе.

Трчањето е напорно и не му годи секому, а доколку имате здравствени проблеми како болки во грбот или зглобовите, одењето е вистинската опција за вас. Ќе ви треба малку повеќе време, но ќе постигнете идентични резултати, а тренинзите нема да бидат напорни.

И двете методи го подобруваат кардиоваскуларното здравје, го намалуваат холестеролот, го регулираат крвниот притисок, го намалуваат ризикот од заболување од дијабетес и придонесуваат за намалување на телесната тежина.

Одењето ќе ве опушти и ќе ви донесе внатрешен мир, а трчањето нуди некој вид еуфорија поради предизвикот со кој телото се соочува. Ако сакате да согорите масти, тоа ќе го постигнете ако секој ден шетате околу еден час, а со трчањето истите резултати ќе ги постигнете за 20 или 30 минути.

Ако се определите за трчање, пред тоа консултирајте се со доктор, купете удобни патики, направете план и почнете да го спроведувате. Подобро е да трчате на отворено отколку на лента за трчање.

Одењето во комбинација со промени во исхраната ќе донесе неверојатни резултати, но мора да бидете доследни и трпеливи.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе